Pleszka z rudzika

Poważnie zastanawiam się nad swoim zdrowiem psychicznym. Najpierw myślałem, że to świat zwariował, ale jak wszyscy wydają ci się niespełna rozumu – powinieneś zastanowić się nad samym sobą. Słuchajcie, co mi się przydarzyło! Latam sobie po krzaczkach, już się tu całkiem zadomowiłem, tu motyle jajko skubnę, tam kosarza za nogę ucapię… Aż tu nagle podlatuje do mnie nieznajomy kowalik i odzywa się w te słowa: „Przepraszam szanownego pana, ale kiedy pan zamierza w pleszkę się zmienić, bo mi się do wiosny zaczyna cknić?”. Uśmiechnąłem się uprzejmie i bąkam coś w stylu: „Już wkrótce, już wkrótce, drogi panie”. Tymczasem rozglądam się ukradkiem, gdzie by tu nogę dać, bo wiadomo, z wariatami się nie dyskutuje. Ale podziękował, uśmiechał się i poleciał. Wieczorkiem chciałem na zachód słońca popatrzeć, miejsce zająłem z widokiem na morze i się relaksuję. A tu nagle zza skały wytacza się grupa takich łysych z grubym karkiem… ścierwniaki, czy jakoś tak. Popatrzyli na mnie takimi małymi przekrwionymi oczkami i jeden zaczyna bełkotać: „Zobaczcie, rudy! Jeszcze mu nawet morda nie zaczęła czernieć!”. A drugi do mnie: „Zmieniasz się w pleszkę, albo wpie…!”. Niewiele myśląc, dałem w długą… ale mnie nie gonili. To mnie jednak już ruszyło. Chodzę, dumam, nagle mimochodem słyszę taką rozmowę: „Mamo, kiedy wiosna będzie, chcę już wiosny!”. A mama na to – uwierzycie?! – „Cierpliwości kochanie, cierpliwości, jeszcze się rudziki w pleszki nie zaczęły zmieniać”. Wróbel, ratuj przyjacielu, bo oszaleję!

Tekst: dr Jarosław K. Nowakowski

5+

Komentarze:

 1. Gołąb (miejski)
  Gołąb (miejski)

  Srać na ludzi i na inne ptaki też. Co się, Remus, głupotami przejmujesz?

 2. Wrobel
  Wrobel

  Wersja krótka czy pełna?

  1. Wrobel
   Wrobel

   Pierwszym wielkim uczonym wśród wróbli był Arystotel ze Stagery. Różnymi dziedzinami wiedzy się parał, między innymi życie ptaków badał. Na podstawie swoich obserwacji doszedł do wniosku, że jesienią pleszki zmieniają się w rudziki, a wiosną na odwrót. Tak naprawdę wiosną rudziki z Grecji odlatują na północ na lęgowiska, tak właśnie jak Remus zaraz zrobi, a pleszki przylatują z ciepłych krajów.

  2. Sikorka
   Sikorka

   Rudzik w pleszkę?! O taką bzdurę to nawet wróbla bym nie podejrzewała. A nie był ten Arystotel przypadkiem człowiekiem? Z kondycji umysłowej tak wnioskuję.

  3. Zosia Rudzikówna
   Zosia Rudzikówna

   To wcale nie było takie głupie. Arystotel obserwował, że w trakcie jesieni spotyka coraz więcej rudzików, a coraz mniej pleszek. Wiosną na odwrót. Że jeden zmienia się w drugiego… całkiem dobra hipoteza naukowa. W tamtych czasach nie było obrączkowania, radarów i badań genetycznych.

  4. Wrobel
   Wrobel

   No właśnie. Pamiętajcie, że wróble, jak wszystkie rozumne istoty na tym świecie, w nocy smacznie śpią. A rudziki i pleszki wędrują nocą. Wieczorem był rudzik, rano jest pleszka. Wniosek jest prosty… Ileż to ptaków zmienia upierzenie na mniej kolorowe na jesień i na godowe wiosną?

  5. Pingwin
   Pingwin

   „Wszystkie rozumne istoty w nocy śpią”… To żeś, Wróbel, Remusowi przyłożył.

Nie można komentować.


Zapraszamy do komentowania na facebooku!