Poznajmy się

Trochę głupio, bo się od razu nie przedstawiłem. Jestem Remus, Ignacy, Hieronim, Rudzik herbu Erithacus rubecula. To z łaciny, bo mój ród stary, w pomrokach dziejów giną jego korzenie. Pierwszy o moim pra, pra pisze Pliniusz, że ptak zwany Erithacus w lasach żyje. Wielkie mi odkrycie, a gdzie by niby miał żyć. Potem był incydent z Neronem. Pradziadunio koncertował wtedy w cesarskich ogrodach. Neron tak się zasłuchał, że mu kaganek z ręki wypadł i nawet tego nie zauważył. Jak sierota z otwartą gębą stał, a tymczasem suche trawy się zatliły i ani się spostrzegli – Rzym spłonął. Hajcowało się tak, że pradziadunio ledwie z życiem uszedł, tylko mu kuper okopciło. Była z tego niezła afera, bo niejaki konsul Nisus, od zakrzywionego nosa zwany krogulcem, chciał za karę przodka mojego na pasztet przerobić. Ale Neron lubił pradziadunia, wszystko na chrześcijan zwalił i jakoś się dziaduniowi, nomen omen, upiekło.

Tekst: dr Jarosław K. Nowakowski, Marta Dymarczyk i Michał Starke

23+

Komentarze:

 1. Krogulec
  Krogulec

  I taka między nami różnica, rudzik, mój przodek był konsulem, a twój – grajkiem. Nieodżałowany Nisus w jednym się jednak mylił – ja wolę rudziki na surowo, tatarski kotlecik, że się tak wyrażę.

   1. Krogulec
    Krogulec

    Bez przesady, do talerza?! Co to? Restauracja na rynku w Krakowie?! Trochę więcej kultury!

 2. Sikorka
  Sikorka

  A co znaczy rubecula – ruda kula? Nawet pasuje 🙂

  1. Wróbel
   Wróbel

   Oj, sikorka, sikorka… na językach obcych w szkole to ty chyba spałaś. Rubecula to zdrobniała forma łacińskiego słowa ruber – czerwony.

   1. Sikorka
    Sikorka

    A twoje rodowe imię – Wróbel – to zdaje się Passer. Nie jestem może uczona, ale złodziei ani paserów w rodzie nie miałam.

 3. Rudzik Remus
  Rudzik Remus

  Jak nie przestaniecie, to wasze wpisy zacznę kasować. Człowieki to mają czytać! Nie wstyd wam?!

Nie można komentować.


Zapraszamy do komentowania na facebooku!