Opowieść Remusa o swoim imieniu

Wróbel, drogi przyjacielu! Twoje wywody funta kłaków nie są warte, ponieważ moje imię nie ma rzymskich korzeni, ale z kaszubskiej literatury pochodzi. Moja mama, rodowita Kaszebka, ponad wszystko kochała książkę „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Obszerne fragmenty znała na pamięć i wyśpiewywała mi je w gnieździe do poduszki. I to właśnie po bohaterze książki mam imię Remus. To był potomek kaszubskich olbrzymów golemów, ale jego nie wysoki wzrost wyróżniał, ale wrażliwość i dobroć. Wędrował w podartej, modrej kapocie po całych Kaszubach od jarmarku do odpustu, a na swej taczce-kramiku wiózł książeczki do nabożeństwa, baśnie i śpiewniki, prostym ludziom radość niosąc. Uważano go za pomylonego, ale to dlatego, że więcej niż inni ludzie widział i czuł. I mocno wierzył w baśnie.

Tekst: dr Jarosław K. Nowakowski

 

4+

Komentarze:

 1. Wrobel
  Wrobel

  Coś mi się tu, Remus, nie zgadza. Przecież pisałeś o przodku, śpiewaku w ogrodach Nerona.

 2. Zosia Rudzikówna
  Zosia Rudzikówna

  To jeszcze piękniejsza historia niż ta z założeniem Rzymu. Zaraz siadam do czytania „Życia i przygód Remusa”.

 3. Krogulec
  Krogulec

  To żeś się, wróbel, wygłupił. Zresztą nawet tę historię o powstaniu Rzymu poprzekręcałeś. Krogulce inaczej ją opowiadają. Na stare lata rudzik Remus zdziwaczał, materiał gniazdowy Romulusowi podkradał, krogulcową próbował zbałamucić. W końcu, doprowadzony do ostateczności Romulus linię naokoło Palatynu narysował, prosząc, żeby przyjaciel jej nie przekraczał. Ten nic sobie z tego nie robił, dalej w szkodę właził – koniec końców, za naruszenie miru domowego został skazany na zjedzenie.

  1. Jastrząb
   Jastrząb

   Dokładnie tak. A sławne zdanie brzmiało: „Sic deinde, quicumque alius transiliet moenia mea!”, czego w żaden sposób nie można przetłumaczyć tak, jak Wróbel to zrobił. Raczej „Niechaj tak zginie każdy, kto przez mury moje przejść się odważy!”.

  2. Wrobel
   Wrobel

   Za dużo, panowie, człowiekowych legend się naczytaliście. A tam błąd na błędzie. To może będziecie twierdzić, że Romulus i Remus człowiekami byli, których wilczyca wykarmiła?!

   1. Jastrząb
    Jastrząb

    Co to, to nie! To są oczywiście wierutne bzdury.

Nie można komentować.


Zapraszamy do komentowania na facebooku!